Partner: Logo FacetXL.pl
Podobne artykuły:

Jego charakterystyczna bryła jest znana niemal na całym świecie. Mieści się w nim Departament Obrony Stanów Zjednoczonych. Tu zapadają najważniejsze decyzje związane z bezpieczeństwem kraju.

Pentagon (z ang. „pięciokąt”) powstał jeszcze w czasach II wojny światowej. I to powstał w rekordowym tempie - w szesnaście miesięcy. Przy jego projektowaniu zatrudniono przeszło tysiąc architektów oraz 14 tysięcy robotników, którzy pracowali w każdy dzień tygodnia - na trzy zmiany. Lokalizację Pentagonu, jego bryłę zatwierdzał sam prezydent Roosevelt.

Żaden inny budynek na świecie nie ma tylu pomieszczeń, ile jest tutaj. Wszystkie korytarze w budynku mają łączną długość aż 28 kilometrów. Budynek ma też prawie 8 tysięcy okien.

Nie jest to wieżowiec. Ma pięć pięter, a każde z nich pięć korytarzy, którymi można przejść dookoła całego budynku. Same przejście z jednego końca na drugi zajmuje od 10 do 15 minut.

Centralny dziedziniec Pentagonu ma 20 tys. mkw. Podczas zimnej wojny określano to miejsce jako "ground 0" - punkt zerowy, który miałby być podstawowym celem potencjalnego ataku jądrowego Sowietów.

 


Nie była to tania budowa. Kosztowała - w przeliczeniu na obecną wartość - grubo ponad miliard dolarów

 


Konstrukcja jest wykonana głównie z betonu. Stal użyto tylko tam, gdzie była niezbędna. To ze względu na wojenne oszczędności tego materiału. Budowę rozpoczęto w 1941 roku, kiedy priorytetem była produkcja zbrojeniowa oparta przede wszystkim na stali.

W latach 60. ub. w. budynek Pentagonu był częstym miejscem protestów pokojowych w związku z udziałem Stanów Zjednoczonych w wojnie wietnamskiej. 21 października 1967 roku zgromadziło się tu 35 tysięcy protestujących osób.

Na początku XXI w. budynek został zmodernizowany. Zainstalowano w nim m.in. nowoczesne systemy bezpieczeństwa i komunikacji. Co ciekawe, na terenie Pentagonu obowiązuje aż sześć różnych kodów pocztowych. Każdy departament ma swój, unikatowy. Pracownicy biurowca mają stały dostęp nie tylko do dobrze wyposażonych bibliotek, ale również do kawiarni i barów. Co ciekawe, bary i kawiarnie należą do największych korporacji, czyli McDonald’s, Pizza Hut czy KFC

11 września 2001 roku budynek został częściowo uszkodzony po ataku terrorystycznym. Opanowany przez porywaczy odrzutowiec pasażerski Boeing 757 linii American Airlines uderzył w jedno ze skrzydeł budynku, powodując jego zawalenie się i śmierć 125 osób wewnątrz budynku i 64 w samolocie.

Pentagon można zwiedzać. Turyści muszą jedynie zapisać się na jego stronie internetowej przynajmniej 5 dni przed planowaną wizytą. Przewodnikiem wycieczki jest żołnierz - z piechoty morskiej, lotnik lub marynarz. I ma oko na wszystkich. Zazwyczaj idzie z tyłu i obserwuje, czy jakiś turysta nie ma ochoty zajrzeć tak, gdzie nie powinien...

Jak wygląda najbardziej utajniona część Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych, czyli m.in. centrum dowodzenia, można zobaczyć na filmie, który jest wyświetlany na początku wycieczki.

Wycieczki odbywają się co godzinę zimą, częściej latem, od godz. 9 - od poniedziałku do piątku, z wyjątkiem świąt państwowych.

Podczas wycieczki nie można używać telefonów komórkowych, aparatów fotograficznych, urządzeń nagrywających ani innych urządzeń elektronicznych, a wewnątrz budynku nie wolno robić zdjęć.

 


Pentagon w liczbach:

 


Pentagon mierzy 23 metry wysokości, a każde z jego pięciu skrzydeł ma 291 metrów długości.

 


Do jego budowy zużyto 620 tys. ton piasku i 320 tys. m sześc. betonu.

 


Ułatwieniem są windy oraz ruchome schody – wind jest 13, a schodów ruchomych 19.

 


W biurowcu znajduje się około 700 gaśnic

 


W pokoju sekretarza obrony stoi największe biurko w Pentagonie. Stoją na nim trzy telefony, każdy w innym kolorze. Telefon biały służy do połączeń z Białym Domem, czerwony do kontaktowania się z Rosją, a niebieski do rozmów wewnętrznych.

 


W Pentagonie do dyspozycji pracowników jest 16 parkingów mieszczących 8 770 samochodów.

 


Do zainstalowanych 87 000 telefonów zużyto 257 000 km kabli. Codziennie prowadzonych jest tu 200 000 rozmów. Specjalna poczta obsługuje 1 200 000 listów miesięcznie.

 

 

 

Źródło:

https://archive.is/20000521182149/http://www.dtic.mil/ref/html/Welcome/general.html#selection-263.0-355.156

 


https://www.nytimes.com/1982/04/18/travel/penetrating-the-pentagon.html?sec=travel

 


https://www.budowle.pl/budowla/pentagon

 


https://washington.org/pl/DC-faqs-for-visitors/can-i-tour-pentagon

Tagi:

pentagon,  USA, 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót
Wyszukiwarka
Newsletter
zapisz