Partner: Logo FacetXL.pl

Na giełdzie owocowo-warzywnej w Krakowie-Rybitwach od kilku tygodni pojawiają się mieszkańcy obu krajów, oferujący czereśnie w cenach od 6 do 15 zł za kilogram. "Ta 'czereśniowa mafia' nas, polskich producentów wykończy", mówi w rozmowie z Onetem Dominik, właściciel sadów z województwa świętokrzyskiego.

 

W przeciwieństwie do oczekiwań sprzed dwóch miesięcy, że ceny czereśni będą w tym roku wyższe, teraz sytuacja diametralnie się zmieniła. Czereśnie z Węgier i Rumunii zalewają południe Polski, a ich ceny mogą spaść poniżej 10 zł za kilogram - poziomu, który nie był widoczny od dawna.

 

Sprzedawcy z Węgier i Rumunii przyjeżdżają na giełdę w Krakowie konwojami. W ich ofercie znajdują się owoce o różnej dojrzałości, które są sprzedawane w bardzo niskich cenach.

 

Choć handel owocami z obu krajów jest legalny, jako że są one członkami Unii Europejskiej, sprzedawcy napotykają na problem związany z polskim patriotyzmem gospodarczym. Wielu klientów woli kupować polskie owoce, dlatego sprzedawcy często przesypują czereśnie do skrzynek z polskimi napisami, aby wywołać u klientów wrażenie, że są to owoce z Polski.

 

Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w Krakowie regularnie nakłada mandaty na osoby wprowadzające konsumentów w błąd co do pochodzenia produktów. Jednak proceder jest na tyle dochodowy, że nadal trwa.

 

Polski patriotyzm gospodarczy jest coraz silniejszy, a klienci chętnie płacą więcej za polskie czereśnie. Dlatego polscy plantatorzy apelują, aby konsumenci byli świadomi, że czereśnie sprzedawane w niskich cenach mogą pochodzić z importu i mogą mieć nieznane pochodzenie.

 

Węgierscy i słowaccy Romowie zauważyli, że oprócz czereśni, mogą zarobić również na innych sezonowych owocach. Na giełdzie w Krakowie pojawiają się już samochody z obu krajów przewożące wiśnie, borówki amerykańskie, jagody, maliny oraz morele i brzoskwinie. Te owoce także często oferowane są jako pochodzące "z polskich pól", co stanowi dodatkowe wyzwanie dla polskich producentów.

 

Link: https://wiadomosci.onet.pl/krakow/polske-zalewaja-owoce-z-wegier-sadownicy-wsciekli-mowia-o-owocowej-mafii/s7nqn2k 

 

Tagi:

owoce,  cena,  giełda, 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót
Wyszukiwarka
Newsletter
zapisz