Piszemy też o energetycznych wampirach. To nie jest żart, tylko rodzaj ludzi, którzy dosłownie cię „zjadają”. Teraz naukowcy skupili się na tych, którzy narzekają. Okazuje się, że już pół godziny w ich towarzystwie ma wpływ na nasz mózg, a konkretnie na neurony w hipokampie. Badania dowiodły, że hipokamp może ulec uszkodzeniu pod wpływem dużego stresu. Zbyt silny stres, którego następstwem jest zespół stresu pourazowego, doprowadza do wzrostu aktywności osi podwzgórze-przysadka-nadnercza, powodujący wydzielanie min. kortyzolu, uszkadzającego hipokamp.

 

 

Bycie w towarzystwie osoby wiecznie narzekającej powoduje podobne efekty! Dlatego opracowano metodę trzech kroków, która pozwoli uniknąć ci problemów z podobnymi osobami.

 

1. Trzymaj się od nich z daleka, o ile to możliwe

 

2. Poproś taka osobę, by poszukała rozwiązania problemu. Skieruj ją na inne tory myślenia: OK, rozumiem, współczuję, ale jak chcesz znaleźć wyjście z tej sytuacji?

 

3. Zablokuj swój mózg. Jeśli punkt 1 i 2 nie wchodzą w rachubę, przestań słuchać i skup się na swoich myślach. Przydatne są też techniki relaksacyjne.

Tagi:

stres,  mózg,  kortyzol,  psychologia,  zdrowie,  toksyczni ludzie, 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót
Wyszukiwarka
Newsletter
zapisz