Partner: Logo FacetXL.pl

Czy pamiętasz takie marzenie senne, które powraca wyjątkowo często w twoich snach? A może jest to osoba, której nie znasz? Wyjątkowe miejsce? Zdarzenie? Przedmiot? W moich snach bardzo często pojawia się ten sam pałac - nigdy nie widziałam go w rzeczywistości, ale lubię tam wracać, chociaż w snach dzieją się w nim różne dziwne rzeczy... 

Publikacje dotyczące reinkarnacji przekazują nam informacje o tym, że w umyśle człowieka są zapisane wspomnienia, wrażenia, emocje, ludzie, zwierzęta, a nawet rośliny z poprzednich wcieleń. Obrazy nakładają się na siebie dlatego nie zawsze są jasne i łatwe do zinterpretowania. Ich odbieranie jest związane z naszym stanem nieświadomym - kiedy śpimy.

Czy wierzyć w poprzednie wcielenia? To wciąż bardzo kontrowersyjny temat, mimo że zgłębiany przez kolejnych naukowców, badaczy, filozofów, psychiatrów, parapsychologów...

Doktor Ian Stevenson Przewodniczący Department of Psychiatry na University of Virginia w USA przez lata zajmował się zjawiskiem zwanym pamięcią poprzedniego życia, prowadził również badania dotyczące dzieci, które pamiętały i w sposób wyjątkowo dokładny relacjonowały zdarzenia ze swojego poprzedniego życia. To dzięki nim zyskał międzynarodowy rozgłos i uznanie, ale w swoich publikacjach wspominał również o przypadkach osób dorosłych, które opisywały swoje poprzednie wcielenia na podstawie zapamiętanych marzeń sennych. 

W mediach wciąż pojawiają się nowe informacje dotyczące dzieci, które pamiętają kim były przed swoimi ponownymi narodzinami, gdzie mieszkały, czym się zajmowały, a nawet jak zginęły. I chociaż wielu rodziców uznaje opowieści swoich pociech jako wymysł dziecięcej wyobraźni, to badacze zagadnień związanych z poprzednimi wcieleniami nie są tak sceptyczni. 

Zobacz film  Trzylatek wskazał swojego mordercę....

Doktor Ian Stevenson w swojej książce "Dwadzieścia przypadków wskazujących na reinkarnację" przedstawił właśnie takie przypadki. Podczas swojej pracy skupionej przede wszystkim na zagadnieniu reinkarnacji opisał prawie 3 tysiące takich przypadków. Nie twierdzi stanowczo, że przedstawione historie są dowodami na to, że reinkarnacja istnieje, ale daje nam coś tak niewiarygodnego, że skłania do myślenia. 

Na temat poprzednich wcieleń rozmawiałam również z Venisjaną, która już od 20 lat prowadzi kursy rozwoju osobistego, zajmuje się terapiami naturalnymi i pomaga osobom nie tylko rozwiązywać własne problemy i pokonywać przeszkody, ale wymazać wzorce, które je powodują. 

- Nie wiemy skąd, ale z pewnością są jakieś informacje, czy to są informacje z dzieciństwa - może gdy dziecko ogląda bajki, czy ktoś mu je czyta, albo ktoś coś sobie wyobraża albo śnimy, mamy przecież emocjonujące sny różnego rodzaju – nawet nie zawsze te sny pamiętamy, ale powiedzmy że nasza podświadomość może zapamiętuje sobie jakieś sceny – właśnie może z takich snów, albo sceny z powieści czy z bajek....albo są to właśnie sceny z poprzednich wcieleń. W jakiś wspaniały sposób, kiedy tu i teraz człowiek ma problem i sięgamy do przeszłości gdzie jest prawdopodobne źródło tego problemu, pojawia się jakaś informacja, wizja która dostarcza nam rozwiązanie danego problemu. Potem okazuje się, że samo uświadomienie sobie tego, rozpoznanie i wybaczenie sobie i innym tamtych zdarzeń powoduje pozytywną zmianę tu i teraz, rozwiązanie bieżącego problemu i lepsze samopoczucie.

 

Zaczynamy wówczas wierzyć, że coś w tym jest, ale czy to są wcielenia, czy to jest coś innego to już nie jest istotne – najważniejsze jest to, że sięganie do takich zapisów, które podświadomość hołubi i trzyma w sobie jakoby się rzeczywiście zdarzyły, to daje bardzo duże efekty i pozwala pójść naprzód, pokonywać przeszkody i osiągać cele i realizować po kolei swoje marzenia.

Często osoby, „przypominające sobie” rzekome wcielenia, zdarzenia z przeszłości, przeżywają silne emocje więc można przypuszczać, że to nie jest imaginacja – tego się nie da udawać, coś za tym idzie. Jeżeli podświadomość przyjmie sobie z jakichś powodów, że dane zdarzenie miało miejsce w takiej a takiej scenerii – to ona się tego trzyma i to rzutuje na życie tu i teraz.  - odpowiada na pytanie o poprzednie wcielenia Veni. 

 

Nie tylko w religiach Dalekiego Wschodu wierzono w reinkarnację. Jej temat pojawia się w Starożytnej Grecji, w wierzeniach orfickich, afrykańskich, u pitagorejczyków, w spirytyzmie, platonizmie, kabalistyce czy niektórych odłamach chrześcijaństwa. Rozważania na jej temat w swoich archiwach prowadzili również m.in. Benjamin Fanklin, Immanuel Kant, Johann Wolfgang von Goethe.

Na temat związku snów z poprzednimi wcieleniami głos w dyskusji "zabrał" również Carl Gustaw Jung, który osobiście doświadczył serii snów związanych z reinkarnacją bardzo bliskiej mu osoby. W książce "Wspomnienia, sny, myśli" możemy przeczytać - "(...)niedawno nawiedziła mnie seria snów, które według wszelkiego prawdopodobieństwa opisywały proces reinkarnacji pewnej zmarłej znanej mi osoby. Niektóre aspekty tego procesu dawały się nawet prześledzić w rzeczywistości empirycznej, można to było stwierdzić z niemałym prawdopodobieństwem; w każdym razie nie dałoby się całkowicie zaprzeczyć ich autentyczności. Ale że nigdy dotąd nie oglądałem czegoś podobnego, przeto nie dysponuję żadną możliwością porównania, ponieważ zaś moja obserwacja ma charakter subiektywny i incydentalny, pragnę poprzestać na odnotowaniu tego faktu, nie wdając się w roztrząsanie jego treści. Muszę jednak przyznać, że w wyniku tego doświadczenia zacząłem widzieć problem reinkarnacji w nieco innym świetle, choć nadal nie mogę reprezentować określonego poglądu." KKR

Cytat źródło: Jung C.G. (1993), Wspomienia, sny, myśli. Warszawa.

 Czytaj także Wejdź w swój sen

Tagi:

marzenia senne,  poprzednie wcielenia,  reinkarnacja,  dzieci pamiętające poprzednie wcielenia,  Ian Stevenson,  Veni,  Carl Gustav Jung,  buddyzm,  karma,  sen, 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót
Wyszukiwarka
Newsletter
zapisz