Toalety w formie, jaką znamy dzisiaj towarzyszą nam od około 200 lat. Ceramiczne muszle klozetowe początkowo montowane były tylko w najbogatszych domach stanowiąc symbol dobrobytu i wyższej kultury. Okazuje się jednak, że mimo wyjątkowo estetycznej formy, korzystanie z nich w tradycyjny sposób nie jest najlepszym pomysłem.

Do dzisiaj wypróżnianie się w pozycji kucznej kojarzone jest z krajami Trzeciego Świata, pozostałością zamierzchłej przeszłości lub nawet niedostatku. Załatwianie cięższych potrzeb fizjologicznych na siedząco z jakiegoś powodu wydaje nam się bardziej eleganckie i cywilizowane. Tak zwane ubikacje kucane nie cieszą się zbytnią popularnością w Europie czy Stanach Zjednoczonych, za to w Japonii, Indiach, Chinach czy na Bliskim Wschodzie są rzeczą całkowicie normalną. Wszystko wskazuje na to, że to właśnie mieszkańcy tych regionów robią TO dobrze.

Z ewolucyjnego punktu widzenia to właśnie pozycja kuczna jest najodpowiedniejsza dla prawidłowego wypróżniania się. Pozwala na pełne wydalenie kału ze względu na osiągnięcie odpowiedniego kąta odbytowo-odbytniczego, który w momencie defekacji powinien wynosić około 150 stopni, co jest nieosiągalne na siedząco.

Układ odbytu i odbytnicy (kąt odbytowo-dobytniczy) w pozycji stojącej (po lewej), na siedząco (w środku) oraz w pozycji kucznej (po prawej) / źródło: squattypotty.com

W środowiskach medycznych coraz częściej pojawiają się głosy, że to właśnie siedząca pozycja podczas wypróżniania w ogromnym stopniu odpowiedzialna jest za zaparcia.

Czytaj o zaparciach, to już epidemia!

Kucanie zapobiega temu problemowi nie tylko poprzez znaczne zwiększenie kąta odbytowo-odbytniczego, ale również dzięki rozluźnieniu mięśni, co dodatkowo zapobiega występowaniu hemoroidów.

Od najmłodszych lat uczeni jesteśmy siadania na muszli klozetowej i ciężko jest sobie nawet wyobrazić, jak mielibyśmy nagle zmienić ten zwyczaj. Na szczęście nie trzeba wymieniać łazienkowej armatury, aby raz na zawsze pożegnać się z zaparciami i długimi posiedzeniami w toalecie, minimalizować ryzyko zachorowania na raka jelita grubego oraz występowania hemoroidów. Istnieje prosty i tani sposób, aby całkowicie odmienić swoje toaletowe życie.
Pierwsza, z pomysłem przystosowania ceramicznych muszli klozetowych z siedziskiem do pozycji kucznej, wyszła firma Squatty Potty LLC. W ich ofercie znalazł się mały taboret, który podkładany pod nogi sprawia, że ciało przyjmuje odpowiednią pozycję. Produkt jest specjalnie wyprofilowany, aby można go było wsunąć pod muszlę, kiedy nie jest w użyciu. Niestety, koszt transportu tego wynalazku do Polski stanowi dwukrotność jego ceny – taboret kosztuje 35$, a shipping 70$.

Siedząc na toalecie w tradycyjny sposób kąt pomiędzy nogami, a tułowiem wynosi około 90 stopni. Wystarczy podłożyć pod nogi coś, co sprawi, że kąt zmniejszy się do mniej więcej 35%. Jak to wygląda w praktyce? Dla toalet, których siedzisko znajduje się na wysokości 40-44 cm, wysokość podnóżka powinna wynosić około 23 cm. Jeśli natomiast muszla ma pomiędzy 35 a 38 cm wysokości, podnóżek powinien mieć ok. 18 cm.

 

Ciężko sobie wyobrazić korzystanie z toalety w tak nietypowy sposób, ale warto spróbować, aby przekonać się, że załatwianie codziennych potrzeb może być dużo łatwiejsze i przyjemniejsze. Wypróżnianie się w pozycji kucznej wymaga trzykrotnie mniej wysiłku niż na siedząco, a co za tym idzie odbywa się dużo szybciej. Zwyczaj czytania w toalecie może odejść w niepamięć, jeśli wszyscy zdecydują się na korzystanie z niej tak, jak chciałaby tego natura.

Poniżej prezentujemy film promocyjny firmy Squatty Potty LLC, który w bardzo obrazowy sposób opisuje o co w tym wszystkim tak naprawdę chodzi.

Agata Kukwa http://badania.net/temat-tabu-pozycja-w-toalecie/

badania.net

Zapisz

Tagi:

zdrowie,  wypróżnianie,  toaleta,  hemoroidy,  zaparcia, 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót
Wyszukiwarka
Newsletter
zapisz
// }) // }) // }) // }) // }) // })