Partner: Logo FacetXL.pl
Podobne artykuły:

Wyniki najnowszych badań opublikowało ostatnio jedno z najstarszych czasopism naukowych - "The Lancet". Co przyczyniło się tak dużego wzrostu średniej długości życia? Jak twierdzą naukowcy, głównym powodem, że żyjemy dłużej jest skuteczna walka z chorobami. W Afryce to przede wszystkim spadek liczby chorób biegunkowych spowodował wydłużenie średniej długości życia. W Azji i Oceanii największy wpływ miało zmniejszenie liczby chorób układu oddechowego, udarów i nowotworów.

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu ogromnym problemem w Afryce były zgony z powodu malarii. Około 90 procent śmiertelnych przypadków miało miejsce w regionie położonym pomiędzy zachodnią Afryką Subsaharyjską, Afryką Środkową i Mozambikiem, gdzie żyje dwanaście procent światowej populacji.

„Nasze badanie ukazuje zróżnicowany obraz zdrowia na świecie” – mówi autorka badania Liane Ong z Instytutu Pomiarów i Oceny Zdrowia na Uniwersytecie Waszyngtońskim. - „Z jednej strony widzimy ogromne sukcesy krajów w zapobieganiu zgonów z powodu biegunki i udaru mózgu. Z drugiej strony widzimy, jak bardzo cofnęła nas pandemia Covid-19”.

To właśnie skutki pandemii koronowirusa są wyraźnie widoczne w danych. Po raz pierwszy od 30 lat wywrócono do góry nogami ranking pięciu najczęstszych przyczyn zgonów. Covid-19 zastąpił udary i stał się drugą najczęstszą przyczyną zgonów na świecie. Najbardziej ucierpiały Ameryka Łacińska, Karaiby i region subsaharyjski. W tym ostatnim przypadku nastąpił największy spadek średniej długości życia związany z Covid-19. Mniej odczuła to Azja, gdzie szczególnie restrykcyjnie potraktowano pandemię.

W marcu br. Instytut Pomiarów i Ewaluacji Zdrowia opublikował również w czasopiśmie „The Lancet” wyliczenie, z którego wynika, że w najsilniejszych latach pandemii średnia długość życia spadła na świecie o 1,6 roku. Wartość ta była znacznie wyższa od poprzednich szacunków.

Konsekwencje - jak widać - są poważniejsze „niż jakiekolwiek inne wydarzenie od pół wieku, w tym konflikty i klęski żywiołowe” – stwierdził autor badania Austin Schumacher.

Spadek średniej długości życia spowodowany pandemią był najbardziej widoczny w Hiszpanii, Włoszech, Belgii, Anglii i Walii. Z badania wynika również, że w latach 2020 i 2021 współczynnik zgonów wśród mężczyzn i chłopców w wieku 15 lat i więcej wzrósł o 22 procent, a wśród kobiet i dziewcząt o 17 procent.

Mimo, że średnia długość życia i tak statystycznie wzrasta, to nie brakuje obaw wśród naukowców.

- Ludzkość musi przygotować się na następną pandemię i walczyć z wielkimi nierównościami między krajami w zakresie opieki zdrowotnej – ostrzegł badacz IHME, Hmwe Hmwe Kyu.

Jak donosi derstandard.at, dane do tego badania pochodzą z rejestrów sekcji zwłok, spisów powszechnych i nowotworów z 204 krajów. Praca powstała dzięki współpracy autorów z istniejącego od 1990 roku projektu badawczego Global Burden of Disease Study.

Średnia długość życia dla kobiet to obecnie 73 lata, a dla mężczyzn - 68 lat.

 


Źródło:

 


https://www.derstandard.at/story/3000000214243/die-globale-lebenserwartung-stieg-seit-1990-um-sechs-jahre

 

 

 

 

Tagi:

długość życia,  zdrowie, 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót
Wyszukiwarka
Newsletter
zapisz