Partner: Logo FacetXL.pl

Rozmowa z Krzysztofem Misztalem, właścicielem firmy KM Grunt z Motycza pod Lublinem, która zajmuje się kompleksową obsługą gruntów - również pielęgnacją ogrodów.

 

Jakie niezbędne prace powinniśmy wykonać jesienią w naszym ogrodzie?

- Jesień to tak naprawdę najlepszy czas na sprzątanie ogrodu. Zacznijmy od zebrania gałązek oraz liści z naszych trawników. Zalegając nie pomogą nam po zimie przy utrzymaniu ładnego trawnika - bez pustych pól ze względu na ograniczanie przepływu wody czy powietrza. Pamiętajmy również o obfitym podlaniu roślin przed nadejściem pierwszych przymrozków oraz zabezpieczeniu delikatnych roślin - najlepiej włókniną. Wiele osób zapomina również o zabezpieczaniu rozłożystych krzewów. Można "złapać" je taśmami lub chociaż sznurkiem zabezpieczając tym sposobem przed połamaniem po obfitych opadach śniegu. Możemy również przyciąć suche gałęzie. Jeśli planujemy większą przycinkę czy też usunięcie całkowicie drzew, to przypominam że można to robić dopiero po 15 października ze względu na okres wylęgania ptaków. Należy pamiętać, że na niektóre drzewa wymagane jest pozwolenie na ich ścięcie.

 

Czy liście dokładnie grabimy czy zostawiamy?

 

- Usuńmy je z trawników. Pozostawienie ich - zwłaszcza w większej ilości - może spowodować rozwój pleśni lub chorób grzybiczych. Choć niektóre są dobrym nawozem. Nie usuwajmy ich zatem z łąk kwietnych. Liście pomogą w rozwoju np. koniczyny. Możemy je także pozostawić na grządkach czy rabatach kwiatowych. Stworzą nam wtedy naturalny kompost. Chronią też m.in. dżdżownice, które są bardzo pożyteczne w ogrodzie.

 

 

 

Kiedy wykonujemy ostatnie koszenie trawnika?

 


- Powinniśmy to zrobić przed pierwszymi przymrozkami. Wtedy też kończy się okres wegetacyjny. Trzeba "wstrzelić" się w taki moment, aby trawa już nie odrastała - jeśli się tak stanie, możemy ją raz jeszcze skosić. Zazwyczaj jest to połowa października. Należy pamiętać, aby nie kosić jej zbyt krótko. Może to spowodować przemarzanie korzeni. Optymalna wysokość ostatniego koszenia to 4 centymetry.

 


Ma pan "złoty środek" na krety i nornice?

 


- Najlepiej kupić sprawdzony odstraszacz; jest ich wiele na rynku, poczytajmy najpierw opinie, by wybrać najlepszy środek. Ja osobiście wybieram u siebie na działce środki bardziej humanitarne. Świetnie sprawdza się mieszanka z rozgniecionego czosnku oraz oleju rycynowego - krety tego nie znoszą.

 


Czy jesienią przycinamy gałęzie drzew i krzewów owocowych?

 


- Tak, należy pamiętać, że robimy to po zbiorze owoców, kiedy drzewa zaczynają szykować się do zimy. Przycinanie najlepiej jest wykonać wczesną jesienią. Każde cięcie powinno się zakończyć zabezpieczeniem ran maścią ogrodniczą zawierającą środek grzybobójczy. Maliny i jeżyny przycinamy po opadnięciu liści, wycinając pędy tuż nad ziemią - wyłącznie te, które owocowały latem. W listopadzie warto przyciąć leszczynę. Przy jesiennym cięciu jabłoni, drzewka jednoroczne bez rozgałęzień przycinamy na wysokości 90 centymetrów, natomiast w przypadku dwuletnich skracamy przewodnik i porządkujemy pędy boczne. Jeśli chodzi o czarne porzeczki, pozbywamy się pędów starszych niż czteroletnie.

 

 

 

Co i jak nawozimy w październiku?

 


- Nawozimy praktycznie wszystkie rośliny. Pomożemy im w ten sposób przetrwać zimę, by cieszyły oko na wiosnę. Pamiętajmy o zastosowaniu innych nawozów niż te, które stosowaliśmy latem. Nie używajmy absolutnie nawozów azotowych, bo powodują one przyrost masy zielonej. Zadbajmy również o nasze warzywniki z pełną dawką nawozów potasowych, fosforowych oraz magnezowych.

 


Jakie rośliny warto i jak zabezpieczyć przed zimą?

 


- Od razu na myśl przyszły mi róże. Przy nasadzie najlepiej jest zrobić kopczyk z ziemi lub kompostu. Nie używajmy do tego torfu. Zabezpieczmy też byliny. Możemy użyć do nich ściółki z kory - o grubości ok. 10 cm. Również rośliny zimozielone wymagają takiej ochrony. Trawy ozdobne należy związać u góry i również podsypać kopczyk. Świetnie sprawdzają się w takim przypadku także maty słomiane i włóknina. Pamiętajmy, że wrażliwe na mrozy są także rośliny młode oraz wrzosowate (azalie, kalmie, pierisy, różaneczniki). Okrywanie roślin na zimę należy zrobić dopiero wtedy, gdy temperatura spadnie poniżej -5 st. Celsjusza. Jeżeli jest zbyt ciepło, pobudzimy aktywność roślin lub przyczynimy się do ich gnicia.


Jak przygotować kosiarkę spalinową na "przezimowanie"?

 


- Przede wszystkim czyścimy dokładnie sprzęt. Ja osobiście zawsze opróżniam zbiornik paliwa. Pozostawianie starego paliwa na dłuższy okres czasu w baku niekorzystnie wpływa na silnik kosiarki. Następnie czyścimy lub wymieniamy filtr powietrza. Przechowujmy nasze kosiarki w suchym miejscu i ustawiamy w takiej pozycji, w jakiej zazwyczaj pracuje. I czekamy cierpliwie do wiosny...

 

 

 

 

 

 

Tagi:

ogród,  koszenie,  pielęgnacja, 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót