Partner: Logo FacetXL.pl
Podobne artykuły:

Rozmowa z Mariuszem Małkiem, właścicielem multiagencji Pro-Max Ubezpieczenia

 


Mam rower warty 15 tys. zł. Czy mogę go ubezpieczyć i co wchodzi w zakres ubezpieczenia?

- Ubezpieczenia rowerów to nowy produkt i nie wszystkie towarzystwa mają to w swojej ofercie. Jeśli już - to raczej duże firmy. Mniejsze na razie niechętnie ubezpieczają rowery. Nic dziwnego, ryzyko ich kradzieży jest spore. Z drugiej strony na rynku jest coraz więcej rowerów, których wartość często przekracza cenę średniej klasy używanego samochodu. Stąd też coraz więcej właścicieli rowerów jest zainteresowanych taką usługą. Myślę, że z czasem ubezpieczenia rowerów staną się coraz bardziej powszechne. Dzisiaj najkorzystniejsze jest ubezpieczenie w pakiecie - czyli OC rowerzysty, NNW i Auto Casco. Przy OC ubezpieczyciel pokryje wszelkiego rodzaju koszty szkody spowodowane przez rowerzystę osobom trzecim, czyli np. jeśli ktoś jadąc rowerem wjedzie w innego rowerzystę bądź uszkodzi komuś lusterko w samochodzie czy zarysuje karoserię. Przy NNW dostaniemy odszkodowanie za np. złamaną rękę lub nogę, jeśli doszło do tego podczas jazdy rowerem. Sumę gwarancyjną ustalamy sami. Może to być 5, 10 czy nawet 20 tys. zł. Auto Casco z kolei pozwoli nam spokojnie spać w przypadku kradzieży. Należy jednak pamiętać, że przy kradzieży nie otrzymamy zwrotu pieniędzy za zakup roweru w 100 procentach. Towarzystwo może tę kwotę obniżyć o 5 procent wartości roweru. To i tak dobrze, bo jeszcze nie tak dawno było to nawet kilkadziesiąt procent. Warto dodać, że przy ubezpieczeniu roweru musimy posiadać dowód zakupy- fakturę bądź paragon.

 


Ile zapłacę składki w przypadku takiego roweru za 15 tysięcy złotych?

- W dużym towarzystwie ubezpieczeniowym będzie to w tym konkretnym przypadku niecałe 1900 złotych rocznie. Ale składkę możemy płacić w ratach (kwota składki wyniesie tyle samo) półrocznych, kwartalnych czy nawet miesięcznych - jako "abonament" w wysokości ok. 150 zł.

 


Czy mogę rower ubezpieczyć na kilka miesięcy - wtedy kiedy go używam?

- Tak, jest taka możliwość. Jeśli ktoś planuje używać roweru tylko w sezonie letnim, to może swój jednoślad ubezpieczyć tylko na ten okres. Zapłaci oczywiście proporcjonalnie mniej aniżeli w przypadku całorocznego ubezpieczenia.

 


Czy wymagane są zdjęcia roweru do polisy?

- Nie są konieczne, ale na pewno przyśpieszą ewentualną wypłatę odszkodowania.

 


Czy mogę ubezpieczyć rower, który kupiłem na rynku wtórnym?

- Oczywiście. Warunkiem jest jednak - tak jak w przypadku nowego roweru - paragon lub faktura.

 


Jest możliwość ubezpieczenia samej baterii w przypadku "elektryków"?

- Nie, ubezpieczenie obejmuje cały rower.

 


Jakie muszę mieć zabezpieczenia roweru przed kradzieżą?

- Jeśli wartość roweru wynosi od tysiąca do 3 tys. zł, to wystarczy zapięcie na linkę stalową, spiralną bądź pancerną, ewentualnie łańcuchy z zamkiem, zapięcie kabłąkowe lub składane. Bardziej wymagające są zabezpieczenia przy droższych rowerach - od 3 do 20 tys. zł. Łańcuchy z zamkiem muszą być z utwardzonej stali i o grubości co najmniej 8 mm. Zapięcia kabłąkowe muszą być ze stali z podwójnym zamkiem - też ze stali specjalnie hartowanej. Zabezpieczenia składane powinny mieć z kolei grubość minimum 5 mm.

 


Chciałbym wykupić ubezpieczenie AC od awarii roweru. Jest to możliwe?

- Nie. Na razie żaden ubezpieczyciel nie ma tego w swojej ofercie.

 


Czy taka polisa jest ważna na całą Europę?

- Podstawowe ubezpieczenie obejmuje teren kraju, ale zawsze możemy to rozszerzyć na inne państwa Europy czy świata.

 


Czy są zniżki i kto może na nie liczyć?

- Tak, wiele towarzystw ubezpieczeniowych stosuje zniżki dla stałych klientów, którzy w danej firmie mają już inne ubezpieczenie - np. domu. Taka zniżka wynosi zazwyczaj ok. 10 proc.

 


Czy mogę ubezpieczyć rower, który sam złożyłem?

- Nie, ubezpieczenie obejmuje tylko nowe lub używane rowery fabryczne.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Powrót
Wyszukiwarka
Newsletter
zapisz