Partner: Logo FacetXL.pl
Podobne artykuły:

Rozmowa z Dariuszem Jedliną, właścicielem multiagencji ubezpieczeniowej w Lublinie

 

Czy można ubezpieczyć dom przed szkodami wyrządzonymi przez kunę?

- Jak najbardziej. Co prawda nie istnieje polisa bezpośrednio dedykowana ubezpieczeniu przed szkodami wyrządzonymi przez kunę, jednak wśród szerokiej gamy oferowanych opcji ubezpieczeniowych mamy możliwość zabezpieczenia na wypadek zniszczeń dokonanych również przez te niewinnie wyglądające gryzonie. Mam na myśli tzw. polisy typu all risk – chroniące przed skutkami praktycznie wszystkich możliwych rodzajów szkód powstałych z przyczyn niezależnych od woli ubezpieczonego. Ubezpieczenie od wszystkich ryzyk będzie nieco droższe od ubezpieczenia z ryzykami nazwanymi, za to pozwoli uzyskać odszkodowanie w wielu sytuacjach, których nie sposób przewidzieć. Trzeba tutaj jednak zwrócić uwagę, jak dane towarzystwo interpretuje w swoich ogólnych warunkach ubezpieczenia takiej szkody. Chodzi m.in. o sytuacje, kiedy działanie dzikich zwierząt będzie długotrwałe lub wręcz odwrotnie, czyli kiedy zdarzenie będzie miało charakter nagły i nieprzewidywalny. Warto również rozszerzyć odpowiedzialność na polisie o ryzyko assistance dla domu, w którego zakresie jest przewidziana pomoc specjalisty z zakresu zwalczania gryzoni, w tym kun. Wcześniej sugerowałbym zawczasu sprawdzić czy miejsca i elementy w naszym domu szczególnie narażone na zniszczenia takie jak np. materiał dociepleniowy, izolacja, instalacja i kable elektryczne, a także, dach czy poddasze nie wykazują śladów wskazujących na obecność kuny w momencie podpisania umowy.

 

 

 

Kiedy zgłosić szkodę? Od kilku tygodni słyszę niepokojące odgłosy dochodzące spod dachu. Nie mam jednak pewności, że to kuna.

- Zasada jest taka: szkoda powinna być zgłoszona niezwłocznie po odkryciu lub zauważeniu nieprawidłowości. To, czy w tym przypadku była to kuna lub inne zwierzę, to oceni likwidator, który jest specjalistycznie szkolony w tym zakresie. Nie powinniśmy zwlekać ze zgłoszeniem. Najlepiej od razu sprawdzić poddasze, żeby przekonać się czy któreś z jego elementów są uszkodzone, czy można dostrzec lub wyczuć zapach ekstrementów pozostawionych przez kuny bądź inne gryzonie. Im szybciej sprawdzimy przyczynę hałasów, tym skuteczniej będziemy mogli zapobiec ewentualnym dalszym szkodom, co w następstwie uchroni nas przed wysokimi kosztami niezbędnych napraw.

 


Czy ubezpieczyciel nie zażąda ode mnie dodatkowych zabezpieczeń, które uniemożliwią kunie wejście pod dach lub montażu instalacji odstraszającej?

- Nie ma obowiązku montowania dodatkowych zabezpieczeń lub instalacji odstraszających. Przy często powtarzających się tego typu szkodach, klient będzie musiał jednak powziąć środki zabezpieczające, ze względu na fakt powtarzającej się przyczyny szkody. Tutaj zasadnym byłoby skorzystanie z ryzyka assistance dla domu, czyli pomocy specjalisty z zakresu zwalczania gryzoni. Można jednak stosować różnego rodzaju odstraszacze i inne zabezpieczenia przeciwko kunom, celem zmniejszenia prawdopodobieństwa zadomowienia się ich w naszym domu.

 


Czy jest limit wysokości odszkodowania za szkody wyrządzone przez kuny?

- Tak, odpowiedzialność towarzystw za tego typu szkody jest limitowana. Przeważnie limity zaczynają się od kwoty 10 tys. zł, natomiast górną granicą może być nawet główna suma ubezpieczenia nieruchomości, która powinna być tożsama z jej wartością.

 


Ile kosztuje takie ubezpieczenie?

- Ostateczna składka zależy od przeprowadzonej z klientem analizy potrzeb. Przede wszystkim, wysokość składki jest uzależniona od sumy ubezpieczenia nieruchomości, wysokością limitu na klauzuli dotyczącej dzikich zwierząt oraz innych składowych takiego ubezpieczenia. Każde towarzystwo może za to ryzyko proponować różne stawki i różny zakres ochrony. Ceny zaczynają się od stu kilkudziesięciu złotych za dodanie takiej klauzuli do ubezpieczenia domu.

 


Jak wygląda procedura przy oględzinach szkód?

- Po pierwsze i najważniejsze: szkodę trzeba zgłosić niezwłocznie po odkryciu lub zauważeniu nieprawidłowości. Jeżeli widoczne są uszkodzenia, możemy sami również stworzyć dokumentację zdjęciową, którą następnie udostępnimy w procesie likwidacji szkody. Na pewno w przypadku takiej szkody będą oględziny likwidatora, który przyjedzie na miejsce zdarzenia i oceni rozmiar szkody oraz przygotuje wstępny kosztorys. Suma wypłaconego odszkodowania ma odpowiadać wydatkom i stratom, jakie poniesiemy w związku z takim zdarzeniem. Będzie to więc np. koszt odbudowy pokrycia dachu, naprawy instalacji elektrycznej, uprzątnięcie miejsca bytowania kuny. Warto w takim ubezpieczeniu dodać również ryzyko kosztów poszukiwania przyczyny szkody.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tagi:

kuna,  dach,  szkody, 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót