Partner: Logo FacetXL.pl

Amdorf (dzielnica miasteczka Leer) we wschodniej Fryzji to nie lada wyzwanie dla kierowców, którzy chcą poczuć adrenalinę. "Zadba" o to najwęższy most w Niemczech, a może nawet i Europie. Ci, którzy chcą przejechać samochodem stalowym mostem nad rzeką Ledą muszą się wykazać nie lada umiejętnościami. Lekki ruch kierownicą i może ich czekać wizyta u lakiernika. Łatwo tu zarysować karoserię. Nic dziwnego, most ma raptem 180 cm szerokości. Dla wielu aut przejazd możliwy jest jedynie przy złożonych lusterkach, a i tak po obydwu stronach mamy jedynie po kilka centymetrów luzu.

Most ma 50 metrów długości. Powstał w 1956 roku. Wcześniej, żeby przeprawić się na drugi brzeg Ledy, kierowcy i piesi korzystali z promu. Jest na nim oczywiście jeden pas ruchu z sygnalizacją świetlną. Mogą z niego korzystać auta o dopuszczalnej masie 7,5 tony. Ale czy są takie wąskie ciężarówki?

 


Najbardziej krzywa wieża na świecie

 


Gdzie jest najbardziej krzywa wieża na świecie? Prawie każdy odpowie, że to łatwe pytanie i wskaże zapewne, że chodzi o Pizę. Ale to nieprawda. Rekord należy do małej miejscowości Suurhusen również na północy Niemiec - we wschodniej Fryzji na północ od Emden.

Wieża w tamtejszym kościele w dzielnicy Aurich jest znacznie bardziej krzywa niż ta w Pizie, co zostało oficjalnie potwierdzone w Księdze Rekordów Guinnessa w 2007 roku.

Porównajmy. Znana wieża w Pizie ma kąt nachylenia zaledwie 3,97 stopnia, podczas gdy Suurhusen ma 5,07 stopnia. Zwycięzca jest oczywisty.

Osiadanie wieży kościelnej o wysokości 27,37 m po raz pierwszy zauważono w 1885 roku - prawdopodobnie było to spowodowane osuszeniem okolicznych gruntów. Proces ten trwał do 1996 roku. Od tego czasu wieża wydaje się być już stabilna.

Zostańmy jeszcze na północy Niemiec. Skoro udało nam się zobaczyć i krzywą wieżę, i przejechać najwęższy mostkiem, to warto też zajrzeć do Arnis - najmniejszego miasta w Niemczech. Leży na półwyspie Schlei i mieszka tu raptem 297 osób. Jest to równocześnie najmniejsze miasto pod względem powierzchni. Samochód jest tu zbędny. Miasto ma powierzchnię zaledwie 0,45 km kw. Zmieściłoby się tu 61 boisk piłkarskich. Turyści mogą łatwo zwiedzić je pieszo, delektując się spokojną atmosferą i zachwycając się dobrze zachowaną architekturą.

Prawa miejskie Arnis zawdzięcza zmianie konstytucji miejskiej w 1934 r. dokonanej przez narodowych socjalistów. W ten sposób Arnis stał się miastem.

 


Pierwszy hotel ziemniaczany i mini-lotnisko

 


Sieglinde, Laura, Linda – większość odmian tych ziemniaków pochodzi z Dolnej Saksonii. Nic więc dziwnego, że właśnie tutaj powstał pierwszy na świecie hotel ziemniaczany. Każdy z 23 pokoi w hotelu na Pustaci Lüneburskiej nosi imię ziemniaka. Menu hotelowej restauracji opiera się też na daniach z ziemniaka. Podobnie "ziemniaczana" jest strefa wellness. Miłośnicy popularnych kartofli mogą do woli korzystać z okładów, maseczek czy kąpieli opartych na ziemniaczanej kuracji.

Wschodnia Fryzja może się pochwalić także najmniejszą niemiecką linią lotniczą. Obsługuje lot z lądu na niewielką wyspę Baltrum. Podróż cessną trwa raptem osiem minut, a do wzniesienia się w powietrze wystarczy pas startowy o długości zaledwie 360 metrów. Takiego lotu rozkładowego nie ma prawdopodobnie żadna inna linia lotnicza na świecie.

Widok na wyspę Norderney

Baltrum Flug istnieje od 1976 roku. Posiada tylko jeden samolot i za jego pomocą przewozi turystów na wyspę lub zaopatruje liczącą 500 mieszkańców wyspę w ważne towary. W samolocie jest miejsce dla maksymalnie trzech pasażerów i mają oni fantastyczny widok na Morze Wattowe i wyspę Norderney na wysokości 300 metrów. Tu znajduje się najstarszy niemiecki kurort.

 


Źródło:

 


https://www.bild.de/regional/niedersachsen/50-meter-nervenkitzel-pur-das-ist-europas-schmalste-bruecke-87206406.bild.html

 

 

 

Tagi:

Niemcy,  turystyka,  zabytki, 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót