Powszechny stereotyp głosi, że mężczyźni nie potrafią prawidłowo odczytać emocji rozmówcy. Jak większość stereotypów, nie jest do końca prawdziwy – istnieją badania dowodzące, że mężczyźni dużo lepiej niż kobiety radzą sobie np. z odczytywaniem gniewu (Williams, Mattingley, 2006). Jednak najnowsze badania sprawdzające umiejętności mężczyzn po części potwierdzają emocjonalny analfabetyzm mężczyzn w odczytywaniu… emocji kobiet.

Do sprawdzenia trafności odczytywania emocji użyto nieco zmodyfikowanego „Reading the Mind in the Eyes Test”, który oparty jest na założeniu, że oczy i ich okolice są najbogatsze w informacje odnośnie stanu emocjonalnego innych ludzi. Boris Schiffer i jego współpracownicy z uniwersytetu Duisburg-Essen postanowili sprawdzić, czy męskie umiejętności odczytywania stanu emocjonalnego u innych zależy od płci ocenianych.

W badaniu wzięło udział 22 samotnych mężczyzn (w wieku między 21 a 52 lata). W badaniu wykorzystano 36 fotografii par oczu (18 sfotografowanych par należało do mężczyzn, pozostałe 18 par oczu było żeńskich). Fotografie były powiększone (22 x 8 cm) i czarno-białe. Na 8 fotografiach przedstawiono oczy osoby przeżywającej emocję pozytywną, na 12 negatywną, a pozostałe 16 par oczu miało wyraz neutralny. Badani oglądali każdą z fotografii dwukrotnie (lecz w losowej kolejności) przez 8 sekund. W warunku kontrolnym, zadaniem badanych była ocena czy wyświetlone oczy należą do kobiety, czy do mężczyzny. W warunku eksperymentalnym, mężczyźni mieli za zadanie ocenić jaką emocję przeżywa człowiek, którego oczy pokazano na fotografii, wybierając jedną z dwóch dostępnych możliwości (np. nieufność / przerażenie). Podczas eksperymentu, badano aktywność mózgu mężczyzn biorących udział w eksperymencie za pomocą rezonansu magnetycznego.

Jak się okazało, rozpoznawanie emocji przysparzało mężczyznom daleko więcej problemów niż rozpoznawanie płci właścicieli prezentowanych oczu. Co ciekawe, badani częściej błędnie odczytywali kobiece emocje, mimo że na oglądaniu „kobiecych” fotografii spędzali średnio więcej czasu. Wyniki te pozostawały istotne nawet gdy wzięto pod uwagę rodzaj ocenianej przez badanych emocji. Dlaczego tak się działo? Informacje uzyskane za pomocą rezonansu magnetycznego wskazywały na wyraźną różnicę w aktywności mózgu w zależności od tego, czy badany oceniał emocje mężczyzny, czy kobiety. Podczas odgadywania stanu emocjonalnego innego mężczyzny, w mózgu badanego można było zauważyć większą aktywność w obrębie hipokampu oraz ciała migdałowatego. Obie te struktury są również zaangażowane w przypominanie sobie własnych w emocjonalnych doświadczeń. Według badaczy, zwiększona aktywność tych obszarów u mężczyzn podczas oceniania przedstawicieli własnej płci może oznaczać, że by łatwiej ocenić cudze emocje porównują je oni do swoich własnych. Struktury mózgowe, które wykazywały u badanych zwiększoną aktywność podczas oceniania emocji kobiecych, odpowiadają również za pamięć epizodyczną. Badacze wysunęli więc hipotezę mówiącą, że aby odczytać kobiece emocje badani mężczyźni odwoływali się nie do własnych odczuć i osobistych wspomnień, ale do sytuacji z przeszłości, w której natknęli się na kobietę przeżywającą podobne emocje.

Skąd ta różnica? Badacze sugerują, że przyczyna tkwi w ewolucji, która dostosowała umiejętność odczytywania emocji do warunków prehistorycznych ludzkich społeczności. Mężczyźni, jako łowcy, mieliby po pierwsze przebywać częściej ze sobą nawzajem niż z kobietami, po drugie natomiast, dla nich odczytanie intencji innych mężczyzn, którzy stanowić mogli zarówno pomoc w polowaniu jak i śmiertelne zagrożenie, miałoby być daleko ważniejsze niż odczytywanie emocji kobiecych.

Anna Wirecka http://badania.net/mezczyzna-lepiej-zrozumie-mezczyzne/

badania.net

ZapiszZapisz

Tagi:

związek,  kobieta,  mężczyzna,  emocje,  psychologia, 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót
Wyszukiwarka
Newsletter
zapisz