Partner: Logo FacetXL.pl

I choć owe E pisane są z reguły bardzo drobnym drukiem, warto nawet włożyć okulary, żeby je doczytać. Bo są to barwniki, konserwanty, oraz substancje zagęszczające i przeciwzbrylające. Część z nich nie jest obojętna dla naszego zdrowia.E od 100 do 199 to barwniki


 Sztuczne barwniki zawarte w żywności poprawiają jej wygląd, sprawiają, że mamy na nią apetyt. Znajdują się m.in. w słodyczach czy parówkach. Do takich barwników należą min. E 100 (kurkumina) - jeśli będziemy go spożywać w dużych ilościach, może to spowodować nadmierne wydzielanie żółci w naszym organizmie. E 141 (kompleksy miedziowe chlorofilu i chlorofiliny) - to zielony, naturalny barwnik, w którym znajduje się duża ilość miedzi. Powyższe „E” w połączeniu z produktami zwierającymi miedź (np. wodą z miedzianych rur), może spowodować zwiększenie stężenia miedzi we krwi! Tak więc mimo, że barwniki są powszechnie uznawane za nieszkodliwe – należy uważać!


Na szczególną uwagę zasługują E 174 i E 175 czyli srebro i złoto. Te barwniki dozwolone są tylko do dekoracji cukierków, czekoladek czy likierów. Srebro może odkładać się w tkankach, a do zatrucia wystarczy zaledwie kilka gramów!
Na barwniki, szczególnie te syntetyczne, powinni uważać alergicy. A E 173 (aluminim) nie powinien być spożywany przez osoby chore na Alzheimera.E od 200 do 299 to konserwanty


Ich zadaniem jest ochrona żywności przed rozwojem pleśni czy bakterii. Wszystkie otrzymuje się syntetycznie.
Szkodliwe są szczególnie E 210 (kwas benzoesowy) i E 211 (benzoesan sodu)E od 300 do 399 to antyoksydantyZabezpieczają przed jełczeniem. Szkodliwy jest E 320, czyli butylohydrokEsyanizol (BHA). Występuje m.in. w chipsach. 

 E od 400 do 499 to środki zagęszczające, takie jak E 414 (guma arabska) - występuje m.in. w gumach do żucia, E 440 (pektyna) - występuje m.in. w jogurtach i dżemach, E 441 (żelatyna) - stosowana w galaretkach.

 E od 500 do 599 to substancje przeciwzbrylające

E od 600 do 699 to wzmacniacze smaku.

E od 900 do 1299 – czyli substancje dosładzające.

Uwaga! Bywa, że są 200-400 razy słodsze od cukru i bardzo kaloryczne.
 

Tagi:

jedzenie,  konserwanty,  etykiety,  zdrowa żywność, 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót
Wyszukiwarka
Newsletter
zapisz