Rozmowa z dr hab. n. med. Łukaszem Pietrzykiem, specjalistą chirurgiem, lekarzem wykonującym zabiegi medycyny estetycznej PP Clinik w Lublinie

 


 

Jakie zabiegi wśród mężczyzn wykonuje pan najczęściej?

- Najpopularniejsze są redukcja zmarszczek toksyną botulinową, modelowanie konturu twarzy (linii żuchwy) oraz terapie wzmacniające włosy. Z zakresu chirurgii estetycznej to korekty odstających uszu oraz operacje ginekomastii (operację powiększonych piersi) przy pomocy liposukcji czy tradycyjnych metod chirurgicznych. Rośnie też popularność zabiegów dotyczących strefy intymnej, jak powiększanie obwodu prącia za pomocą kwasu hialuronowego lub własnej tkanki tłuszczowej oraz zabiegi poprawiające erekcję z użyciem osocza bogatopłytkowego i komórek macierzystych.

 


Czy mężczyźni dostrzegają korzyści jakie daje medycyna estetyczna?

- Tak, zdecydowanie. Wielu coraz śmielej sięga po zabiegi poprawiające wygląd skóry i spowalniając procesy starzenia, usuwa zmarszczki oraz nadmiar tkanki tłuszczowej. Jesteśmy świadkami zmian kulturowych - panowie chcą dbać nie tylko o kondycję fizyczną, zdrowy styl życia, ale także o atrakcyjny wygląd.

 


Dlaczego przez lata pokutował stereotyp, że panowie nie powinni się upiększać?

- Tradycyjne normy społeczne i kulturowe, które przypisywały mężczyznom silną rolę i związane z nią cechy, takie jak twardość, niezależność czy brak potrzeby dbania o wygląd skutkował istnieniem stereotypu, że dbanie o piękno jest domeną kobiecą. W przeszłości idea męskości była często związana z siłą fizyczną i aspektami bardziej „praktycznymi”. Wraz z ewolucją społeczeństwa i zmieniającymi się normami kulturowymi, te stereotypy kruszeją. Coraz bardziej akceptujemy różnorodność w podejściu do wyglądu i uznajemy, że dbanie o siebie i korzystanie z zabiegów poprawiających wygląd nie jest zarezerwowane wyłącznie dla jednej płci.

 


Jakie były pierwsze zabiegi, na które decydowali się mężczyźni?

- Początkowo były to mniej inwazyjne procedury, ograniczone do jednego obszaru na ciele. Jednym z pierwszych zabiegów, było usuwanie zmarszczek toksyną botulinową, zwaną popularnie botoksem. Ten zabieg pozwala czasowo odmłodzić wygląd twarzy, przy okazji poprawia samopoczucia oraz zwiększa pewność siebie.

 


Jacy panowie decydują się głównie na wizytę w gabinecie?

- To mężczyźni, którzy zwracają uwagę na swój wygląd. Kolejną grupą są profesjonaliści, którzy w dzisiejszym konkurencyjnym środowisku zawodowym decydują się poprawić swój wizerunek i zwiększyć pewność siebie w sferze zawodowej. Istotną grupę pacjentów stanowią też mężczyźni w dojrzałym wieku, którzy chcą zachować młodzieńczy wygląd, oraz pragnący poprawy stylu życia. Ostatnia grupa to mężczyźni po redukcji masy cała, którzy borykają się z nadmiarem skóry czy jej nadmierną wiotkością.

 


Co jest główną barierą lub obawą, która blokuje decyzje o skorzystaniu z medycyny estetycznej?

- Obawa przed nieznanym efektem zabiegu lub z potencjalnym ryzykiem zabiegu. Dlatego ważne są realistyczne oczekiwania i otwarta rozmowa z lekarzem. Wielu pacjentów odstręcza strach przed bólem. Dzisiaj większość zabiegów jest przeprowadzana w znieczuleniu miejscowym, ogromna większość jest bezbolesna. Istnieje grupa pacjentów, która obawia się „co ludzie powiedzą”, lecz to się szybko zmienia. Często barierę stanowi cena zabiegu lub konieczność wykonywania serii zabiegów w krótkim okresie czasu dla uzyskania maksymalnego i porządnego efektu. Często w trakcie konsultacji pada pytanie o bezpieczeństwo danego zabiegu oraz o kwalifikacje osoby wykonującej zabieg. Osobą uprawnioną do wykonywania zabiegów z przerwaniem ciągłości tkanek, takich jak m.in. redukcja zmarszczek toksyną botulinową, mezoterapia igłowa, zabiegu z użyciem kwasu hialurowego jest lekarz mający doświadczenie oraz znający techniki wykonywania danego zabiegu. Ma zaawansowaną wiedzę o anatomii oraz umiejętność leczenia powikłań, takich jak np. wstrząs anafilaktyczny. Bardzo ważne, by lekarz i jego placówka posiadali certyfikaty wydawane przez towarzystwa naukowe i producentów preparatów. To gwarancja bezpiecznego zabiegu.

 


Jakie trendy panują na Zachodzie, czy są różnice między różnymi kulturami - USA, Europa i Azja, lub kraje arabskie?

- W USA i Europie dominują zabiegi z użyciem toksyny botulinowej, preparatów kwasu hialuronowego, preparatów biostymulujących, czy zabiegi laserem frakcyjnym CO2. Z kolei w krajach azjatyckich hitem są procedury takie jak mezoterapia, lifting nićmi czy zabiegi z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego. Wiele osób przechodzi zabiegi korekty kształtu powiek, nosa czy brody. Natomiast w krajach arabskich popularne są zabiegi usuwania nadmiernego owłosienia oraz zabiegi modelowania ciała.

 


Czy w przyszłości zabiegi medycyny estetycznej, będą tak popularne i oczywiste jak np. wizyty u dentysty?

- To realne, bo dbałość o swój wygląd to nie tylko pozytywny wizerunek, ale również większa samoakceptacja i samopoczucie, a te czynniki warunkują zdrowie. Postęp technologii, zwieszające się bezpieczeństwo procedur oraz zwiększania się świadomość społeczeństwa, może spowodować, że zabiegi estetyczne staną się standardem dbania o siebie i powszechnie akceptowane. Tak jak dbałość o zdrowe i piękne zęby.

 


 

Jakie są nowinki i zabiegi, które pojawiły się na świecie i niebawem dotrą na nasz rynek?

- To bardzo szybko rozwijająca się gałąź medycyny. Szybko rozwijają się zaawansowane technologie, takie jak radiofrekwencja, ultradźwięki czy terapie świetlne, które mają na celu redukcję zmarszczek i poprawę elastyczności skóry. Dynamicznie rośnie popularność zabiegów biostymulujących, które mają za zadanie pobudzić produkcję kolagenu, elastyny, a tym samym utrzymać skórę w dobrej kondycji i opóźnić proces jej starzenia się. Także zabiegi z użyciem nowej technologii do redukcji tkanki tłuszczowej, takie jak zabiegi z wykorzystaniem ultradźwięków czy kriolipolizy. Wzrasta zainteresowanie procedurami poprawiającymi estetykę i funkcjonalność obszarów intymnych z wykorzystaniem zabiegów laserowych czy zabiegów z kwasu hialuronowego lub osoczem bogatopłytkowego.

 


Czy sztuczna inteligencja będzie lub już jest, wykorzystywana w medycynie estetycznej?

- Algorytmy oparte na sztucznej inteligencji są już używane do analizy zdjęć skóry, umożliwiając identyfikację problemów skórnych, planowanie zabiegów i monitorowanie postępów leczenia. Systemy AI mogą analizować dane dotyczące pacjentów, ich historii medycznej i preferencji, co pomaga w dostosowywaniu zaleceń dotyczących zabiegów i ścieżki leczenia. Na rynku obecne są urządzenia korzystające ze sztucznej inteligencji oraz robotyzacji, jak np. urządzenia do wspomagania czy wykonywania przeszczepu włosów.

 

 

 

Co pan radzi pacjentom, którzy się wahają lub boją skorzystać z możliwości współczesnej medycyny estetycznej?

- Po pierwsze - konsultacja i zabieg u profesjonalisty. Po drugie edukacja i świadomość etapów zabiegu. Po trzecie. realistyczne oczekiwania co to zabiegu, medycyna estetyczna może poprawić wygląd, ale nie zawsze jest to rozwiązanie na wszelkie problemy czy kompleksy. Po czwarte rozsądne jest stopniowe podejście do procedur i ich systematyczne wykonywanie w przeciwieństwie do zasady "raz z dobrze"

 


Ile to kosztuje?

 


Użycie botoksu

1 okolica - 500 zł

2 okolice - 900 zł

3 okolice - 1200 zł

Zmarszczki podłużne czoła (lwia zmarszczka) - 500 zł

Zmarszczki wokół oczu (kurze łapki) - 500 zł

Zmarszczki wokół ust (zmarszczki palacza) - 400 zł

Zmarszczki poprzeczne czoła - 500 zł

Zmarszczki szyi - od 500 zł

 

 

 

Kwas Hialuronowy

 


Pełna wolumetria twarzy - od 2000 zł

Odbudowa skroni - od 1200 zł

Konturowanie linii żuchwy - od 1200 zł

Odbudowa brody - od 900 zł

Bruzdy nosowo-wargowe - od 900 zł

Linie marionetki - od 900 zł

Zmarszczki na czole - od 900 zł

Zmarszczki wokół ust (zmarszczki palacza) - od 900 zł

Wypełnienie doliny łez - od 900 zł

 

 

 

Likwidacja cieni i worków pod oczami

 


RRS HA Eyes/Dark Circle Solution - 400 zł (1 zabieg)

RRS HA Eyes/Dark Circle Solution - 900 zł (3 zabiegi)

 

 

 

Leczenie wypadania włosów

Diagnostyka chorób włosów i owłosionej skóry głowy - 300 zł

Mezoterapia igłowa – Dermaheal HL/ Haircare - 350 zł (1 zabieg)

Mezoterapia igłowa – Dermaheal HL/ Haircare - 1000 zł (seria 4 zabiegów)

Terapia polinukleotydowa - Pluryal Hair Denisty - 900 zł (1 zabieg)

Terapia polinukleotydowa - Pluryal Hair Density - 3000 zł (seria 4 zabiegów)

Peptydowa Terapia Włosów – DR.CYJ - 650 zł (1 zabieg)

Peptydowa Terapia Włosów – DR.CYJ - 2200 zł (seria 4 zabiegów)

Osocze bogatopłytkowe (PRP) - 700 zł (1 zabieg)

Osocze bogatopłytkowe (PRP) - 2100 zł (seria 4 zabiegów)

 


Chirurgia miejsc intymnych

 


Obrzezanie (wizyta konsultacyjna, zabieg, wizyty kontrolne) - 2000 zł

Plastyka wędzidełka prącia (wizyta konsultacyjna, zabieg i wizyty kontrolne) - 850 zł

Powiększanie obwodu prącia kwasem hialuronowym - 6 ml usieciowanego kwasu hialuronoweg - 3500 zł

Powiększanie obwodu prącia kwasem hialuronowym - 10 ml usieciowanego kwasu hialuronowego- 5000 zł

Powiększanie obwodu prącia własnym tłuszczem (około 25-30 ml tkanki tłuszczowej) - 6000 zł

Powiększanie żołędzi kwasem hialuronowym - 1 ml - 900 zł

Powiększanie żołędzi kwasem hialuronowym - 2 ml - 1500 zł

 


 

 


 

 

 

 

Tagi:

medycyna,  uroda, 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót
Wyszukiwarka
Newsletter
zapisz