Partner: Logo FacetXL.pl

Rozmowa z Dariuszem Jedliną, właścicielem multiagencji ubezpieczeniowej w Lublinie 

 

Czy można ubezpieczyć każde zwierzę domowe?

- Tylko takie, które mieści się w ramach tej definicji. Bez żadnych problemów ubezpieczymy np. psa, kota, gryzonie, rybki akwariowe, ptaki oraz konie. Generalnym wyłączeniem są zwierzęta domowe hodowane w celach handlowych i gospodarczych, jak również agresywne rasy psów zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 28 kwietnia 2003 r. Pochodzenie zwierzęcia w tym przypadku nie ma znaczenia. Ubezpieczenie zwierząt domowych znajdziemy w polisach mieszkaniowych dedykowanych przez każde towarzystwo ubezpieczeniowe. 

 


Od jakich ryzyk możemy ubezpieczyć nasze pupile?

- Zakres ubezpieczenia jest dość duży. Obejmuje takie ryzyka, jak m.in. leczenie zwierząt domowych, koszty uśpienia i pochówku, jednorazowe świadczenie za śmierć, zaginięcie zwierzęcia (udokumentowane koszty prowadzenia akcji poszukiwawczej, płatne ogłoszenia, wydruk ulotek), otrucie, pokrycie kosztów transportu do weterynarza, opieka nad zwierzętami domowymi (np. pobyt w hotelu dla zwierząt w wypadku zdarzeń losowych), telefoniczne porady specjalistów. W ramach Assistance home dołączanych do polis mieszkaniowych mamy zapewnioną również opiekę na zwierzętami domowymi w przypadku nagłej hospitalizacji ubezpieczonego obejmującej transport zwierząt do osoby wskazanej przez ubezpieczonego lub do hotelu dla zwierząt i z powrotem. Zwracam jednak szczególną uwagę na zapoznanie się z ogólnymi warunkami ubezpieczeń wybranego towarzystwa ze względu na zakres, jakim będzie ubezpieczony nasz pupil. Należy pamiętać, że wcześniejsze urazy czy choroby zwierząt nie są objęte ochroną ubezpieczenia, jak również rasy obciążone genetycznie. Poza wymienionymi ryzykami możemy chronić również inne zwierzęta, ludzi oraz mienie osób trzecich przed szkodami wyrządzonymi przez naszego psa, kota lub inne zwierze domowe – mowa tutaj o OC w życiu prywatnym.

 


Za jakie choroby otrzymamy zwrot kosztów leczenia?

- Przy polisach mieszkaniowych zakres odpowiedzialności towarzystwa odnosi się zazwyczaj do nieszczęśliwego wypadku zwierzęcia i związanego z tym leczenia, śmiercią, a nie do choroby. Nie mamy możliwości zatem skorzystania ze zwrotu środków za leczenie z tego tytułu oraz badań diagnostycznych. To jest tańsza wersja - podstawowa. Przy wersji rozszerzonej ochroną objęte są tzw. nieoczekiwane choroby - np. biegunka, kaszel, zapalenie pęcherza, nowotwór, babeszjoza, zatrucia pokarmowe i wiele innych, które trudno przewidzieć. To też nagłe przypadki, kiedy nasz pupil wpadnie pod samochód, skaleczy się, czy nawet gdzieś przytrzaśnie ogon lub "pokłóci się" z innym psem i jak to często bywa - trzeba go potem opatrywać. Warto dodać, że ubezpieczając zwierzę w droższej wersji, otrzymamy też zwrot kosztów leków podanych w lecznicy oraz badań diagnostycznych, jak m.in. morfologii, USG. Ubezpieczyciel pokryje także koszty najbardziej smutnych zdarzeń związanych z naszymi pupilami - mam na myśli eutanazję i kremację wskutek nieszczęśliwego wypadku lub choroby. Świadczenie związane z ubezpieczeniem śmierci psa może w niektórych towarzystwach skutkować pokryciem kosztów indywidualnego pochówku czy zakupu nagrobku, a nawet umożliwieniem adopcji czy zakupu drugiego psa. 

 


Na co zwrócić uwagę podczas wybierania ubezpieczenia dla zwierząt domowych?

- Na samym początku powinniśmy zastanowić się, od jakich zdarzeń chcemy chronić naszego pupila. Ważną kwestią jest również sprawdzenie limitów na poszczególne zdarzenia – czy suma ubezpieczenia jest wystarczająco wysoka, by zapewnić sobie poczucie bezpieczeństwa.

 


Ile kosztuje takie ubezpieczenie?

- Składka za ubezpieczenie w zależności od towarzystwa oraz zakresu ubezpieczenia może się różnić. Należy pamiętać, że jest to dodatek do polisy mieszkaniowej i głównie skupiamy się na zabezpieczeniu swojej nieruchomości. Ale taka dodatkowa, podstawowa polisa np. dla psa wynosi rocznie od 50 do 200 złotych. Przykładowo, w jednym z towarzystw, za ubezpieczenie psa na kwotę 5 tys. zł, zapłacimy składkę 73 zł. Naszego pupila możemy ubezpieczyć do kwoty nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Składka wtedy będzie odpowiednia wyższa. Dokładne kwoty można znaleźć w internecie lub spytać o to naszego agenta. Zasada jednak jest taka, że im wyższa kwota ubezpieczenia mieszkania, tym więcej zapłacimy za naszego czworonoga. Rozszerzone, maksymalne ubezpieczenie dedykowane psu lub kotu możemy porównać do ubezpieczenia zdrowotnego człowieka. Należy jednak mieć świadomość, że składka za takie ubezpieczenia będzie znacznie wyższa oraz nakładane są specjalne wymogi przystąpienia do ubezpieczenia. Jej wysokość zależy od wielu parametrów: wieku, płci, pochodzenia, rasy, sumy ubezpieczenia oraz udziałów własnych. Taka polisa może sięgać wtedy nawet kilku tysięcy złotych rocznie.

 


 

 

Tagi:

pies,  kot,  ubezpieczenie, 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót