Kolejne już z rzędu badania potwierdzają, że nasi czworonożni przyjaciele doskonale radzą sobie w rozpoznawaniu uczuć, nie tylko swoich pobratymców, ale również nas ludzi. Każdy kto ma do czynieni z psem na pewno nie rzadko doświadczył sytuacji, gdy w chwilach smutku lub radości jego kompan sprawiał wrażenie, że rozumie co jego pan przeżywa.Umiejętność „czytania” emocji pozwala zwierzętom na rozpoznawanie intencji oraz motywacji innych osobników, dzięki czemu wiedzą w jaki sposób mogą się zachowywać w różnych sytuacjach społecznych. W tym sensie jest to adaptacyjny mechanizm, służący interesom obu stron. Podczas interakcji społecznych ludzie posługują się zmysłem wzroku oraz słuchu by rozpoznawać oraz komunikować stany emocjonalne. Wyraz twarzy uznawany jest jako pierwszorzędowy kanał informujący o przeżywanych emocjach, ale tak naprawdę to integracja twarzy, postawy ciała oraz tembru głosu pozwalają odbiorcy na szybsze i bardziej kompleksowe zrozumienie doświadczanych przez nadawcę emocji. Badacze już od dawna podejrzewali, że psy potrafią rozpoznawać emocje ludzi na podstawie ich wyrazu twarzy. To co nie było jednak jasne, to czy potrafią również integrować informacje na temat stanów emocjonalnych, pochodzące z różnych zmysłów.

Naukowcy z Wielkiej Brytanii oraz Brazylii zaprosili do badań 17 psów, którym pokazywano zdjęcia szczęśliwych i rozzłoszczonych twarzy ludzi oraz psich pysków i w tym samym czasie puszczano nagrania głosu - albo psiego szczekania albo ludzkiego głosu, mówiącego w nieznanym języku. Zarówno szczekanie jak i ludzka mowa wyrażały pozytywne bądź negatywne stany afektywne. Badacze zauważyli, że psy przyglądały się znacząco dłużej zdjęciom, na których obraz pasował do wyrażanych przez głos emocji i wyrażały większe zainteresowanie gdy prezentowano im pasujące do siebie bodźce.

 

pies

Natalia Albuquerque

Wyniki badań udowodniły, że psy tak samo jak ludzie, czerpią informacje o stanach emocjonalnych z dwóch modalności sensorycznych - wzroku oraz słuchu. Czworonożni przyjaciele potrafią połączyć ze sobą informacje pochodzące z dwóch różnych kanałów. Prawdopodobnie psy posiadają mentalne prototypy, dzięki którym kategoryzują emocje jako pozytywne lub negatywne. Umiejętność rozpoznawania emocji na podstawie wzroku oraz słuchu może być bardzo użytecznym narzędziem społecznym, być może odpowiedzialnym za ustanowienie oraz utrzymanie relacji pomiędzy psami oraz ludźmi. Wyniki powyższych badań są kolejną cegiełką w rozumieniu, że ludziom wcale nie jest aż tak tak daleko od świata zwierząt. Zatem człowieku pamiętaj, że Twój pies to istota żywa, pod wieloma względami bardzo podobna do Ciebie!

Na podstawie: Albuquerque N, Guo K, Wilkinson A, Savalli C, Otta E, Mills D. 2016 Dogs recognize dog and human emotions. Biol. Lett. 12: 20150883. http://dx.doi.org/10.1098/rsbl.2015.0883

Katarzyna Sanna
 
Autor: Katarzyna Sanna
 
artykuł z portalu psychologia.społeczna.pl

Tagi:

pies,  przyjaźń,  psychologia, 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót
Wyszukiwarka
Newsletter
zapisz