Także grupy, w których jest zaledwie kilka osób narcystycznych tworzą lepsze rozwiązania niż te, w których nie ma żadnej takiej osoby. Czyżby miłość do siebie samego przekładała się na realny życiowy sukces?

Wydaje się, że narcyzm i kreatywność podążają tą sama ścieżką. Kreatywni ludzie bardzo często pożądają uwagi i zupełnie deprecjonują pomysły innych ludzi. Taki lekki narcyzm cechuje wielu artystów. Zakochanych w sobie i samozwańczych geniuszy, bezwzględnie sugerujących, że posiadają zdolności i pomysły, których nie mają inni.

A czy oni rzeczywiście je mają? Naukowcy z Uniwersytetu Cornell – Jack Goncalo i Sharon Kim we współpracy z naukowcem z Uniwersytetu Stanford – Francisem Flynnem w jednym  z badań połączyli w pary 76 studentów i poprosili jednego z partnerów o przedstawienie drugiemu partnerowi  historii do filmu, które ten miał ocenić pod względem kreatywności. Początkowo historie te nie były szczególnie oryginalne. Jedna z bardziej kreatywnych dotyczyła mafii rodzinnej prowadzonej przez młodą kobietę. Jednak, kiedy badacze podzielili uczestników ze względu na wyniki wypełnianego przez nich Narcystycznego Inwentarza Osobowości (Narcissistic Personality Inventory NPI) i poproszono o wymyślenie filmowej historii wyłącznie osoby o wysokim wyniki w tym teście, partnerzy oceniali te historie jako zdecydowanie bardziej kreatywne i zaskakujące niż te z pierwszej sesji. Dodatkowo badacze oceniali odpowiedzi partnerów na opowiadane im historie poprzez pytanie, jak bardzo oceniający zgadza się ze stwierdzeniem, że „To mało prawdopodobne, że ktoś mógłby wcześniej wymyślić historię podobną do tej”.

W kolejnej części badania, nie było już tak łatwo zachwycić partnerów oceniających. Kiedy widzieli pomysły swoich partnerów- narcyzów jedynie na piśmie, nie oceniali ich jako bardziej kreatywnych od pomysłów partnerów – nie narcyzów. Badacze uważają, że różnica wynika z innej formy opowiadania wymyślonej historii. Na żywo osoby narcystyczne są bardziej entuzjastyczne, dowcipne i urocze – czyli wykazują wszystkie cechy kojarzone z kreatywnością.

Aby dowiedzieć się czy zatem narcyzm może procentować w świecie biznesu, autorzy badania podzielili 292 kolejnych studentów na 4 osobowe zespoły i poprosili ich o sporządzenie propozycji poprawy wydajności rzeczywistych przedsiębiorstw i organizacji. Zespoły, które składały się z trzech lub czterech narcyzów (wyniki uzyskane w Narcystycznym Inwentarzu Osobowości) wychodzili pierwsi z propozycją, nie generowali kolejnych i nie dyskutowali na temat innych pomysłów, w przeciwieństwie do grup, w których nie było narcyzów. Okazało się, że zespół, który wymyślił najlepsze rozwiązanie był mieszany i składał się w połowie z narcyzów a w połowie z nie narcyzów.

Badacze nie wiedzą dlaczego taka, a nie inna konfiguracja zespołu sprzyjała najlepszym rozwiązaniom. Być może osoby narcystyczne pomagają wyciągnąć pomysły na stół, ale kiedy jest ich zbyt wielu, jest również za wiele wizji do docenienia i wkładu do zauważenia. Wówczas nikt nie potrafi skupić się na realizacji rzeczywistego zadania.  Wydaje się więc, że cechy narcystyczne mogą być pożądane w biznesie.

Idealnie byłoby, gdyby firmy biznesowe skupiały się na cechach narcystycznych, które działają i odrzuciły mniej pożądane cechy. Autopromocja na przykład jest bardzo użyteczną umiejętnością, ale trzeba pamiętać, że może przyczynić się do dysproporcji w postrzeganiu jakości. Konkludując – narcyzm, choć powszechnie kojarzony negatywnie, może zaprocentować w świecie biznesu. Należy jednak pamiętać, że duże znaczenie ma odpowiednie dobranie pracowników w zespoły. Trafny dobór i selekcja pracowników, również tych wykazujących cechy narcystyczne, może przynieść firmom wiele korzyści.

Więcej informacji:
Goncalo, J., Flynn, F., Kim, S. (2010). From a mirage to an oasis: Narcissism and the generation of creative ideas. Personality and Social Psychology Bulletin.

Natalia Frankowska http://badania.net/narcyzm-pomaga-w-swiecie-biznesu/

badania.net

Tagi:

psychologia,  mężczyzna,  biznes, 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót
Wyszukiwarka
Newsletter
zapisz